Yan flüt, pek çok diğer enstrümana göre taşıması kolay bir enstrümandır. Fakat bu yapısı bir taraftan avantaj iken diğer bir yandan daha fazla dikkatli olmamız gereken bir durumdur da.  Kısmen, küçük boyutları ve düşük ağırlıkları nedeniyle, bir oluğu gereksiz hasarlardan korumak için proaktif önlemler alınmalıdır. Ne yazık ki, sıradan bir taşıma çantasına bir yan flüt atmak, flütün her bir parçasının kendi ayrı bölmesine ihtiyacı olduğu için ihtiyaç duyduğu koruma seviyesini sunmayacaktır. Piyasadaki en iyi yan flüt taşıma kılıfını seçmek söz konusu olduğunda, dolguyu, mandalların türünü, ek flüt için alanı ve herhangi bir yan flüt aksesuarını saklama yeteneğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. 

Bu nedenle, bugünkü yazımızda sizler için doğru bir yan flüt taşıma seçmenin püf noktalarından bahsedeceğiz. Eğer siz de yan flütünüzü en doğru şekilde nasıl saklayacağını öğrenmek ve doğru bir yan flüt kutusu satın almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hardcase’ler Mi Softcase’ler Mi?

Bir yan flüt kılıfı seçmek söz konusu olduğunda, yapılması gereken ilk karar alınacak taşıma kılıfının türüdür. Sert veya soft bir yan flüt kılıfı satın almalı mısınız? Birçok ebeveyn, çocuklarının sınıftan sınıfa taşınmasının daha kolay olacağını düşündükleri için yumuşak bir yan flüt kılıfı tercih ederken, yumuşak yan flüt kılıfları, çoğu yan flüt ile birlikte gelen sağlam, sert kılıflardan çok daha hızlı bir şekilde bozulma eğilimindedir. Sert bir yan flüt kılıfı göze daha az hoş gelse de, yumuşak kılıflar genellikle uzun süre dayanacak şekilde inşa edilmez. Özellikle de bir okul otobüsünde okula gidip geliyorlarsa… 

Mandallar Ve Dolgular

Estetik bir yana, bir yan flüt kasasının donanımı, iyi korunan bir yan flüt ile pahalı onarıma ihtiyaç duyan hasarlı bir yan flüt arasındaki fark anlamına gelebilir. Yan flüt kasasındaki mandalların tipi, kasanın yanlışlıkla ne sıklıkta açıldığı konusunda bir fark yaratacaktır. Müzisyenleri ve çocukları gezmek için, sert metal mandallar daha sağlam ve kendi başlarına açılma olasılıkları daha düşük olduğu için en iyi seçimdir. Ek olarak, kaliteli bir yan flüt kılıfı siperler boyunca ağır bir dolguya sahip olacaktır, bu nedenle yan flütün çeşitli parçaları güvenli bir şekilde yerinde tutulacaktır. Mükemmel yan flüt kılıfını ararken, ekstra dolgu ve sağlam metal mandallarla asla yanlış gidemezsiniz.

Malzemeler İçin Ekstra Alan  

Son olarak, bir yan flüt kılıfı seçerken göz önünde bulundurulması gereken son seçenek, aksesuarlar için yer olup olmadığıdır. Bu aksesuarlar, enstrümanın kendisinden herhangi bir yedek parçaya, temizlik bezlerine, tunerlere, metronomlara ve notalara kadar değişebilir. Aksesuarlar için yerleşik alana sahip bir yan flüt kılıfı bulamıyorsanız, başka bir seçenek standart yan flüt kılıfını kaplayan ancak ekstra öğeler veya aksesuarlar için de alana sahip fermuarlı bir kılıf satın almaktır. Ek bir avantaj olarak, bu tür vakalar yağmur ve karı dışarıda tutar ve sıcaklıktaki herhangi bir değişikliğe karşı koruma sağlar.