Yan flüt çalmak kolay değil, düzenli çalışmadıktan sonra hiç bir müzik aleti kolay değil. En amatör olan yan flütçülerden en profesyonel olan kime sorarsanız sorun, düzenli bir çalışma yapmadıktan sonra kolay olmayacağını söyleyeceklerdir, fakat birçok kişi yan flütü sevdiği için, alıştığı zaman çok fazla yorulmadıklarını dile getirirler.

Yan flüt çalarken mutlaka elleriniz, kollarınız ve aynı zamanda ağız bölgesinde yorgunluklar ve ağrılar oluşmaya başlayacak.

Bu tür yorgunlukları ve ağrıları giderebilmenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Kimi yan flüt çalanların kendi yöntemleri olabiliyor, fakat eğer eliniz ağrımaya başlarsa veya yorulursa, öncelikle flütü bir süre bırakmanız lazım, dolayısıyla bir mola vermeniz gerekiyor. Ellerinizi çok iyi dinlendirmeniz lazım ve elinizde oluşan kızarıklıkların gitmesi gerekiyor. Flüt çaldığınız zaman çok fazla bastırabileceğinizden parmak aralarınız biraz ezilebilir.

Bu tür vakaları gördüğünüzde kesinlikle endişelenmeyin!

Sadece biraz dinlenin. Kollarınız ve omuzlarınızda ağrılar hissedebilirsiniz, çünkü flütü kaldırarak çalıyorsunuz ve bu durumda flütü bırakarak kol ve omuzlarınız için basit hareketler yapıp ağrılardan kurtulabilirsiniz. Bu tür ağrılar yüzünden flütten veya müzikten uzaklaşmayın, sadece alışana kadar dinlenerek çalmanız gerekiyor. Bu şekilde çalıştığınız sürece, çalışma saatlerinizi uzatarak güzel çalışmalar yapabilirsiniz.

El yorgunluğunuzu giderebilmenin bir diğer tekniği;

Kendinizi her gün flüt çalmaya alıştırmak. Her gün çaldığınız sürece ve düzenli olarak çalışma saatlerinizi azar azar uzattığınızda elleriniz flüte alışacak ve daha kolay çalabilecek bir hale geleceksiniz. Siz ne kadar flüte en iyi şekilde alışırsanız, müzik mutlaka size yardımcı olacaktır.

Bazı aileler ilk okuldayken bile çocuklarını bu tür müzik aletlere alıştırmak istiyorlar. Yan flüt dahil olmak üzere, birçok müzik aletleri için başlama yaşı aşağı yukarı 9 olmaktadır. Elleriniz mutlaka yorulacaktır, fakat zamanla elleriniz alışacak ve uzun süreli çalmalardan bir sıkıntı çıkmamaya başlayacaktır.