Kullanılmış bir yan flüt satın almak daha ekonomiktir ve özellikle yeni başlayan öğrenciler için daha iyi bir kısa vadeli bir çözüm sağlar. Ancak bununla birlikte birçok kullanılmış yan flüt şüpheli durumdadır.

İkinci el bir yan flütten aldıktan sonra flütte ortaya çıkan birkaç yaygın sorun vardır ve bu sorunların çoğunun nitelikli bir enstrüman tamir teknisyeni tarafından ele alınması gerekir. Daha da kötüsü, bu sorunların çoğu çıplak gözle fark edilemez, bu da kullanılmış bir yan flütü aldığınıza sizi pişman edebilir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda ikinci el yan flüt alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca ele alacağız. Eğer siz de yeni bir yan flüt almak yerine ikinci el bir yan flüt alacaksınız bu yazımıza göz atmanızı öneririz.

Hazır mısınız, o halde başlayalım…

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hijyen Ve Kalıntı Sorunları

Bir yan flüt çalındığında, çalan kişinin elleri, parmakları ve ağzı ile temas eder. Bunun üzerine, yan flütü çalan kişi ses üretmek için yan flütün içine üflediğinde, ağızlık ve yan flütün diğer kısımlarına önemli miktarda tükürük biriktirilir.

Kullanılmış bir yan flüt satın alırken yepyeni bir ağızlık satın almak bariz bir seçim olsa da, mekanizmanın altındaki köşeler kir, toz, kararma ve kalıntı toplayabilir. Bu alanların yan flüt tamamen sökülmeden temizlenmesi neredeyse imkansızdır, bu nedenle yan flüt sürekli sökülmedikçe, kalıntı zamanla birikir.

O yüzden ikinci el bir yan flüt alırken onun temiz olup olmadığından, düzenli aralıklarla temizlendiğinden emin olmanız gerekir.

Yırtılmış, Kirli Veya Şişmin Yan Flüt Pedleri

İkinci el bir yan flütün farklı kısımlarını incelemek söz konusu olduğunda, en önemli koşul unsuru pedlerin durumudur. Yan flüt pedleri, tuşa basıldığında ton deliğinin anahtarını kapattığından, pedler mükemmel durumda değilse, mühürlenmez ve yan flüt çalmaz.

Bu sorun, bir sızıntı olarak adlandırılır. Oluklarda, özellikle kullanılan oluklarda, pedlerdeki sızıntılara çeşitli faktörler neden olabilir. Ped şişebilir, yırtılabilir, kirlenebilir veya böcekler tarafından yenebilir. Listedeki son öğe korkutucu gelse de, böcekler tarafından yenen yan flüt pedleri çok yaygın bir sorundur ve aynı zamanda en problemlidir. Sadece pedin yüzeyinde oyuklar bırakmakla kalmaz, aynı zamanda pedin ton deliğinin üzerindeki anahtarı kapatma yeteneğini tamamen yok edebilir. Flütünüzü mükemmel durumda tutmaktan endişe ediyorsanız, temiz tutun ve düzenli bakım için güvenilir bir tamir atölyesine götürdüğünüzden emin olun.

Yan Flütteki Mekanik Sorunlar

Bir yan flütün tuşları veya mekanizması, ses üretmek için birlikte çalışan karmaşık bir kollar, çubuklar ve tuşlar grubudur. Mekanizmanın hareketi sıkı bir şekilde kontrol edilmeli ve hassas olmalıdır. Eğer değilse, yan flüt düzgün bir şekilde ses üretmeyecektir. Bazı tuşlara basıldığında, diğer tuşlara da basılır. Anahtarlardaki ayar vidaları, tamir teknisyenlerinin mekanizmayı düzenlemesine yardımcı olur ve düzenleme çok hassas olduğundan, ayarlamalar genellikle bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Belirli bir süre sonra, mekanizma düzenlemenin dışına çıkar ve bir teknisyen tarafından yeniden ayarlanmalıdır. Bu süreler yan flütten yan flüte değişse de, ayarlamalar genellikle her altı ayda bir yapılmalıdır. Ne yazık ki, en çok kullanılan oluklar bu şekilde muhafaza edilmez ve sonuç olarak, bakımlı ve sıfır yan flütler kadar iyi ses vermezler.

Bütün bu hususlara dikkat edeceğiniz bir ikinci el yan flüt yine de sizi istediğiniz seviyeye çıkaracak kadar işinize yarayacaktır.