İzmir yan flüt kursu olarak sizlerle bu yazımızda yan flütü çalmak isteyen kişilerin yapması gerekenler, aranan fiziksel özellikler, yan flüt çalmanın zorluğu nereden kaynaklanır konu başlıklarında yardımcı olacağız. Gelin o konuların başlıklarına birlikte bakalım ;

 • Yan flüt çalmanın zorlukları
 • Yan flüt çalmanın faydaları ve başlama yaşı
 • Yan flütü ne kadar zamanda çalabilirim
 • Ve en çok merak edilen soru yan flüt çalmak kolay mı ?

Flüt Çalacak İnsanlarda Aranan Fiziksel Özellikler

Bir yan flüt çalmak için aslında çok fazla fiziksel özelliklere bakılmazfakat bazı fiziksel durumlara dikkat edilmesi gerekiyor ve aynı zamanda yan flüt çalmak için fiziksel durumları uygun olmasa da çalmak isteyenlere mutlaka yardımcı olunması gerekiyor.

 • Çok önemli bir konu olmasa da yan flüt çalmak isteyen kişinin dudaklarının çok ince veya çok kalın olmaması gereklidir fakat zaman içerisinde yapacağınız çalışmalar sonucunda dudağınıza üfleme esnasında rahatça istediğiniz pozisyonu verebilecek ve istediğiniz sesi alabileceksiniz.
 • Flüte üflenmesi gereken nefesin kontrolü için bu çok önemlidir. Bunun yanı sıra bundan daha önemlisi ise alt ve üst dudakların simetrik olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise alt ve üst dudaklardan ağız bölümüne destek sağladığınız için ve bu buradan nefesin kaçmasına izin vermemeniz gerektiğinden, simetrik olması çok önemlidir.

Yan flütü çalacak olan kişilerin diş sıralamasının doğru olması gerekiyor

Dolayısıyla bir dişi geride, diğer dişin önünde ve şeklinde sıralanmaması gerekiyor. Her ne kadar çalışıp flüt çalmayı öğrenebilse bile, bu diş sağlığında daha sonra sıkıntılar yaratabilir. Her zaman için ön dişlerin düzgün olması çok önemlidir. Dudaklarımız ve ağızımız ile flüt çaldığımız için dişlerin ve dudakların şekli çok önemli olmaktadır.

Parmakların özürsüz, herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir

Sonuçta dudaklarımızdan nefes üfleniyor ve parmaklar ile tuşlara basarak farklı tonlar çıkarılıyor. Flüt çalacak kişinin solunum yolu hastalığı veya herhangi bir rahatsızlığın olmaması gerekiyor.

Yan flüt çalmak düzenli çalıştıktan sonra zor değil ve sabırlı olduğunuz sürece başarabilirsiniz. Çok fazla fiziksel özellikler aranmamaktadır, fakat ağız bölgesinin ve parmaklarınızın sağlam olması çalacak kişinin açısından çok önemlidir. Elbette herhangi bir sorunu olupta hala flüt çalmak isteyenler olursa, onlara yardımcı olacak uzman yan flütçüler bulunmaktadır veya farklı yöntemler araştırılabilir. Müzik hayatımız için çok önemlidir ve yan flüt çalabilen insanlarda çok özeldir.

Yan flüt çalmanın zorlukları

 • Yan flüt çalmanın temel zorluğu yan flüt üfleme tekniği ve diyafram nefesini kullanmak üzerinedir. Diyafram nefesini kullanmak ve geliştirmek için bir çok egzersiz yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu öğrendiğiniz tekniği yan flüt ile birleştirmeye çalışmalısınız.
 • Doğru entonasyonu elde ettikten sonra parmaklarını geliştirecek egzersizler yapmalısınız. Bunlar basit yan flüt parçaları veya çeşitli etütler çalışabilirsiniz.

Yan flüt çalmanın faydaları

 • Yan flüt çalmanın en önemli artılarından biri müzikal zekanızı geliştirmesi sağ ve sol el arasında koordinasyonu arttırması sonucu beyin yarım küreniz üzerindeki hakimiyetinizin artmasıdır.
 • İkinci olarak ise diyafram nefesini kullanmanız ve bunu gündelik hayatın bir parçası haline getirmenizdir.

Yan flütü ne kadar zamanda çalabilirim ?

 • Yan flüt çalma süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bunun temel nedeni çalışmak için ayırdığınız zaman ve bu ayırdığınız zamanı ne kadar verimli geçirdiğiniz ile ilgilidir.
 • Temel olarak başlangıç seviyesinde rahatlıkla ilerlemek ve yan flüt çalmak istiyorsanız yapmanız gereken şey günde 1 saat süre ile disiplinli bir şekilde çalışmak olmalıdır. Eksiklerinizin farkına varmalı ve göz ardı etmek yerine onların üzerine düşerek kapamanız kısa sürede ilerlemenizi sağlayacak temel faktördür.

Yan flüt kursu İzmir olarak sizlerle yan flüt ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ders içerikleri, etütler ve yan flütü daha yakından tanımanızı sağlayacak bilgilerin bulunduğu blogumuzu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.