Yan Flüdü Oluşturan Parçalar

Bir yan flüt çalmaya başlamadan önce, onun bölümlerini ve kaç parçadan oluştuğunu, ayrıca hangi bölümün ne olduğunu anlayabilmeniz çok önemlidir. Bazı flütler çok daha profesyonel olabiliyor, fakat normal orkestralarda kullanılan flütte, üç ayrı bulunmaktadır. Bu parçalardan bir tanesi ağız kısmıdır. Bu kısım en başa gelir ve buradan üfleyerek flütten ses çıkarırsınız. Ağız bölümünü dudağınıza yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak flütün tiz veya pes sesler çıkarması için yardımcı olabilirsiniz. Flüt çalmak gerçekten kolay değil ve yılların tecrübesi gerekiyor, fakat ciddi anlamda üflemeyi düşünürseniz, yapılamayacak bir şey değildir. Sadece biraz sabır ve disiplinle flütü çok iyi bir şekilde çalacak bir hale gelebilirsiniz.

yan-flüt-kursu-izmir

Flütün bir diğer parçası ise gövde bölümü veya orta bölümüdür. Bu bölümde bütün tuşları ve notaları bulabilirsiniz. Oktavlar bu bölümden çalınır ve oktavlara göre diyaframdan ve ağız kısmından destek alarak tiz ve pes sesleri çıkarırsınız. Yan flütün orta kısmında birçok tuşlar bulunur ve bunlar aynı zamanda flüt üzerinde diyez ve bemol seslerini çıkarabilmeniz içinde yardımcı olmaktadır. Sadece bir tane müzik aletinden birçok şey gerçekleştirebiliyorsunuz ve nihayetinde müzik yapmış oluyorsunuz. Müziğin ve bir enstrumanının hayatımızda olması gerçekten çok önemli bir şey. Hem psikolojik açıdan, hemde bir hobi olarak. Kimi ilgi duyduğu için flüt çalabiliyor, kimi ise yan flütünü çalarak parasını kazanıyor.

Flütün en son bölümü ise kuyruk kısmıdır ya da üçüncü ve son bölümü olmaktadır. Bu bölüm ağız kısmı kadar uzun olmaktadır ve buradan pes seslerin çıkması için size yardımcı olan tuşlar bulunur. Aynı zamanda ilk birinci oktav Do sesini bu kısmı kullanarak çıkarabilirsiniz. Bütün bu parçaları birleştirdiğiniz zaman, profesyonel bir yan flüt oluyor ve pop veya klasik hiç fark etmez, birçok parçaları tek başınıza çalabiliyorsunuz.

Yan flüt kursu arayanlar için İzmir’in bir çok farklı bölgesinden en çok tercih edilen yan flüt kurslarını bu yazımızda derledik.

Yan Flüt Kursu İzmir Karşıyaka: Erturgut Sanat

Yan Flüt Kursu İzmir Bornova: Art’n More

Yan Flüt Kursu İzmir Gaziemir : ArtCraft Akademi

Yan Flüt Kursu İzmir Buca: Rapsodi Sanat

Yan Flüt Kursu İzmir Hatay: Söz Konusu Sanat

Yan Flüt Kursu İzmir Mavişehir: 365 Sanat

Yan Flüt Kursu İzmir Narlıdere: Luvi Sanat