Yan flüt çalmak, nefesinizden duruşunuza, müzikal zevklerinizden sosyal hayatınıza kadar pek çok alanda sizi geliştiren ve yaşamdan keyif almanızı sağlayan bir şeydir. Fakat, tıpkı diğer enstrümanlarda da olduğu gibi flüt çalmak için de bilmeniz gereken püf noktalar vardır. Bu püf noktalar ister yan flüt çalmaya yeni başlayın isterseniz de yıllardır enstrümanla haşır neşir olun, her durumda sizin için yararlıdır. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizler için yan flüt hakkında bilmeniz gereken püf noktaları bir araya getirerek bir yazı hazırladık. Eğer siz de yan flütü hayatınızın bir noktasına aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin… 

Emin olun ki işinize yarayacak bilgiler bulacaksınız. 

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Sabırla Ve Adım Adım İlerleyin

Yeni parmaklarla denemeye başladığınızda, tanıdık bir notodan ikinci, daha az tanıdık bir notaya geçerek karışıklık yaratmaktan kaçının. Bu iki notaya hakim olduğunuzda, karışıma ekstra bir not ekleyin. Üç nota çalmak konusunda rahat olduğunuzda, dörde geçin ve böyle devam edin. 

Birçok acemi yan flüt çalar, enstrümanı öğrenmek için acele etme hatasını yapar ve nota nota çalmak için zaman ayırmaz. Bazı parmaklar diğerlerinden daha kolaydır, bu nedenle yavaşça yükselen ve inen egzersizler oluşturmak için öğretmeninizle birlikte çalışın. Kombinasyonlar çalmak daha kolay hale geldiğinde, tempoyu buna göre toplayarak kendinize meydan okuyun. Ne yaparsanız yapın, sabırlı olun. Yan flüt çalmak isteyen biri bir gecede her şeyi almazlar, bu yüzden sabır anahtardır.

Yan Flütü Doğru Tutun

Yan flüt, belki de enstrümanın ne kadar garip olduğu konusunda sadece kemanın rakip olacağı bir enstrümandır. Aslında, hemen hemen her yeni yan flütçü ilk başta enstrümanlarını tutmakta zorlanır. Yeni başlayan bir yan flütçü olarak, doğru duruş ve pozisyonu öğrenmek çok önemlidir. Küçük çocuklar genellikle ellerinin küçük boyutlarından dolayı dezavantajlıdır, bu da öğrenmeyi ve doğru pozisyonu korumayı daha da önemli kılar. Bir kitaptan veya web sitesinden doğru el pozisyonunu öğrenmek zordur, bu nedenle size doğru oluşumu öğretebilecekleri için yan flüt öğretmeninizden rehberlik isteyin.

Duruşa gelince, çenenizi kaldırarak ve gözlerinizi dümdüz ileriye bakacak şekilde mümkün olduğunca düz oturun veya durun. Bu, vücudunuzu açacak ve daha net, daha uzun notalar üretmenize izin verecektir. Bir müzik standı kullanıyorsanız eğer onu da göz hizasında tutun.

Yan Flütü Söküp Takmayı Öğrenin

Birçok öğrenci montaj sırasında yanlışlıkla yan flütün oluklarına zarar verir, bu nedenle enstrümanınızın doğru montajını öğrenmek önemlidir. Akılda tutulması gereken en önemli şey, mekanizmanın bükülmesini önlemektir. Baş eklemini ve oluk gövdesini bir araya getirirken, oluğun her iki parçasını da tuşların ve dudak plakasının üstünden veya altından tutun.

Yan flüt montajının bir diğer önemli yönü, baş eklemini ve ayak eklemini düzgün bir şekilde hizalamaktır. Birçok yeni flütçü, oluklar, uyum içinde çalmak için baş ekleminin hafifçe çekilmesi gereken şekilde tasarlanmış olsa da, baş eklemini vücuda doğru iter. Yan flütünüzü monte etmeden veya sökmeden önce, süreci öğretmeninizle veya bir tamir teknisyeniyle çalışın. Bu şekilde, flütünüzün doğru montajını anlayacaksınız ve yanlışlıkla zarar vermekten etkili bir şekilde kaçınacaksınız.