Yan flüt kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırladığı bu detaylı içeriğimizde yan flüt duruşuyla ilgili doğru duruş pozisyonu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki yan flüt eğitiminde duruş pozisyonunun doğruluğu, nefesin kullanımının yeterli seviye de olması ve çalımın kaliteli bir ifade içermesi açısından çok büyük önem taşımaktadır.

* Yan Flütte Duruş Pozisyonu

– Yan flüt duruşunda ilk önce dikkat edilmesi gereken nokta bedenin kasılmaması ve rahat bir halde bulunmasıdır. Bedenimizin kasılırsa sesleri rahat bir biçimde çıkaramayız ve bu da kötü bir çalıma sebebiyet verir. Bu yüzden olabildiğince gevşemiş ve doğru bir pozisyonda duruş gerçekleştirmelisiniz.

– Eğer ayakta çalım gerçekleştireceksiniz ayaklarınızın pozisyonu omuz hizanızın genişliğinde açık bir pozisyonda bulunmalıdır. Eğer otururken çalım gerçekleştiriyorsanız da oturduğunuz tabure de ya da sandalye de dik bir pozisyonda bulunmalısınız.

– Kollar ilk başlarda fazla yorulmamalı, yorgunluk hissi olduğunda kısa molalar verilip ardından çalışmaya tekrar devam edilmemelidir. Kolların pozisyonu rahat ve birbirine yapışmamış bir şekilde bulunmalıdır.

– Üflerken kesinlikle dik durulmalı, vücut eğik bir pozisyon almamalıdır. Yoksa diyafram nefesi verimli kullanılamaz ve parçalarda ses yetmemesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

– Eğer ki herhangi bir kurstan ya da eğitmenden yan flüt eğitimi alıyorsanız işiniz daha kolaylaşacak ve eğitmeniniz size hatalarınızı gösterip, bunları doğrularıyla gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Yan flüt nasıl üflenir öğrenmek isteyenler aşağıdaki yazımızı da okuyabilirler.

İzmir yan flüt dersi

Yan flüt nasıl üflenir?