Yan flüt çalmaya başlayanlara bilgilendirici rehber niteliğinde bir yazı, ayrıca merak edenler için yazının sonunda bir de yan flüdün nasıl yapıldığına dair çok ilginç bir video mevcut

Herkes Flüt Çalabilir mi?

İstekli olan herkes flüt çalabilir, genelde flüt çalmak isteyen kişiler “flüt çalmak için nefes gerek”, “sigara içen flüt çalamaz” gibi şeyler duyabilirler fakat bunlar tamamen yanlış kulaktan dolmak şeylerdir. Bunların aksine flüt çalmak size nefesinizi düzenli kullanmayı öğretir.

Flüt, üflemeli müzik aletleri arasında en narini, en büyülüsü, en çok tercih edilenidir. Düzenli bakım ister, nazlıdır, bakımlıdır, düzenli bakım yapmazsanız sesi düşer. Flüt çalmak istiyorsanız flüdünüze özen göstermeniz gerektiğini önceden bilmelisiniz ve gerçekten flüt çalmak için istekliyseniz, evet herkes flüt çalabilir, daha fazla ertelemeden bugün bir adım atabilirsiniz.

Hangi Flütle Kursa Başlamalıyım?

Başlangıç modeli bir flüt almanız işini görecektir fakat şöyle bir şey de var, başlangıç modeli diye bir flüt de yoktur, siz hangi flütle başlarsanız o flüt başlangıç modelidir. Ucuz bir flüt de satın alabilirsiniz, pahalı bir flüt de. Pahalı bir flütten alacağınız verim tabi ki daha fazladır ve çalımı daha kolay olacaktır. Eğer bütçeniz el veriyorsa kesinlikle çok ucuz bir flüt tercih etmemelisiniz, “başlangıçta ucuz bir flüt alayım” çok da doğru bir seçim değildir. Kısa süre sonra değiştiririm diye düşünüp ucuz bir flüt aldığınızda hem flüdü çalmanız zorlaşacak hem de belki de hevesiniz kırılacaktır.

Flüt Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

1. Bütçenizi belirleyin.

Flüt almak için öncelikle bütçenizi belirlemelisiniz, size maddi olarak zarar vermeyecek maksimum bütçeyi belirlemeniz en iyisi olacaktır. Çok farklı fiyatlarda flüt marka ve modelleri bulunmaktadır. Önemli olan bütçenize en uygun, en iyi flüdü alabilmektir.

2. Hangi markayı tercih etmeliyim?

Flüt alırken size doğrudan bir markayı tercih etmek doğru olmayacaktır fakat iyi bir bütçeniz varsa ismi duyulmuş, sağlam, garantili markaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

3. En iyi flüt hangisi?

En iyi flüt, sizin bütçenize uyan en doğru flüttür. En iyi flüt diye bir marka model söz konusu değildir çünkü her zaman çok daha iyisi vardır ve olacaktır. Pahalı olan en iyi diye de bir şey yoktur, tabi ki pahalı ürünler konforlu olacak, çalımı kolay olacaktır fakat flütten çok kendinize yatırım yapmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

4. Flüt almadan önce piyasa araştırması yapın.

Flüt satın almadan önce sadece çevrenizdeki müzik marketleri değil, interneti de araştırın, flüt konusunda uzman bir yerden flüt satın almaya özen gösterin ve flütler narin müzik aletleri olduğu için 2. el tercih edeceksiniz de bilen biriyle satın almaya özen gösterin ve teşhir ürünlerdense sıfır ürünler almayı tercih edin.

5. Çin malı flütler kötü müdür?

Çin malı flütler hem iyidir hem de kötüdür, nasıl mı oluyor? Çinde bir fabrikada binlerce flüt üretiliyor ve daha sonra bu flütlere her firma kendi markasını yazdırıyor yani birbirinin aynı olan bir sürü farklı markada flüt piyasaya çıkıyor ve bu flütlerin bir çoğu oyuncak gitar misali çok işlevsel olmayan flütler. Şöyle bir şey de var, kaliteli markalar da gidip Çin’e fabrika açabiliyor ve kendi kalitelerinde üretim yapıyorlar, bu yüzden bu markaların ürünlerine kötü demek de doğru olmayacaktır.

6. Flüt öğretmeninizden yardım alın.

Flüt satın alırken flüt öğretmeninizin de desteğini alın, flüdü deneyip yardımcı olabilecek birinin desteği daha sağlıklı olacaktır.

Bonus:

Yan Flüt Nasıl yapılır merak eden arkadaşlar için kısa bir yan flüt yapım videosu

Ayrıca yan flüt hakkında kaynak niteliğinde yan flüt kursuna yeni başlayanlara öneriler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yan Flüt Çalmaya Başlayanlara Öneriler