Yan flüt çalmaya başlarken karar vermeniz gereken pek çok şey vardır. Bunlardan belki de en önemli iki tanesi nasıl bir kurumda, hangi hoca ile çalışacağınız ve hangi çalışma metodunu benimseyeceğinizdir. 

Çalışma kitapları ve metotları konusunda piyasada ve internet üzerinde pek çok alternatif vardır. Fakat bu alternatifler arasında sizin için en uygun olanı seçmek için biraz araştırma da yapmanız gerekir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için yan flüt çalmaya yeni başlayanlar için 5 özel çalışma kitabından bahsedeceğiz. Bu kitaplardan hangisinin size hitap edeceği tabi ki yine sizin kararınız olacak, ancak en azından kitapların içeriği ve çalışma metotları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım… 

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Alfie Pugh – Dioramas

Bu, okuma ve yan flüt çalma becerilerini geliştirmeye yeni başlayan genç müzisyenler için harika bir kitaptır. Dört parçadan oluşan çalışma kitabının her biri tamamen farklı bir karaktere sahiptir, ancak hepsi yinelenen melodiler ve temel bir üçlü yapı ile kolay tuşlarla yazılmıştır.

Orta kayıt, 3/4 zaman, noktalı kroşe ve quaver ritmi ve de capo kullanımı gibi öğretim noktaları da vardır.

Zoe Booth – Dinosaurs For Solo Flute With Piano

Bu kitap genç müzisyenler için çok eğlenceli bir kitaptır. Yeni başlayanlara ve biraz daha deneyimli olanlara yönelik kısa melodiler ve biraz daha korkutucu güzelliklerle doludur.

Örneğin, Stegosaurus Stomp düşük nota diline sahiptir, Brontosaurus Boogie 5/4’tür ve obur Velociraptors zor senkop ve daha geniş bir not yelpazesine sahiptir. 

Mike Mower – Junior Musical Postcards For Flute

Genç oyuncular, dünyanın dört bir yanından gelen melodileri içeren bu kitabı kesinlikle sevecekler. Her biri basit ritimler ve ılımlı bir nota yelpazesi ile kolay bir seviyede perdelenir ve her zaman o ülkenin müziği tarzındadır. 

Hilary Taggart – Pop-Start For The Beginner Flautist

Bu harika kitapta her parça yeni gereksinimlerin ve zorlukların bir açıklaması ile birlikte geliyor. Basitten başlayarak adım adım ilerleyen ve farklı müzik zevklerine bağlı farklı kültürlerden parçalar içeren bu kitapta yeni başlayan müzisyenler adım adım ileri doğru ilerleyebilir ve bunu yaparken de keyif aldıkları tarzdan ayrılmayabilirler. 

Judith Pearce Ve Christopher Gunning – First Book of Flute Solos

Bu yaratıcı derlemede gerçek bir stil çeşitliliği vardır. İlk parça ‘Woodsmoke ‘ musallat eşliğinde üzerinde sadece B, A ve G kullanarak basit bir melodi ile, güzel bir giriş yapmanızı sağlar. D minor’daki 5/4 ‘Elegy’ ve G major scale uygulamasının renk katmasına yardımcı olacak ‘Poppy’ gibi diğer orijinal parçalar da kitaba eklenmiştir. Düzenlemeler hassas bir şekilde eğimlidir, daha zor hale gelir ve her zaman hem ilgiyi hem de motivasyonu korumak için yeni bir şeyler sunar. Geleneksel halk şarkılarının iyi bir serpilmesi vardır.