Yan flüt çoğu zaman bir orkestranın ya da oda müziğinin parçası gibi görünse de müzik tarihine baktığımızda bünyesinde yan flüt barındıran ve ortaya harika işler çıkaran birbirinden değerli grupları da görürüz… 

İşte bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için yan flüt ile harikalar yaratan 5 özel gruptan bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım…

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Genesis

Yan flüt her Genesis şarkısına yazılmamış olsa da, Peter Gabriel’in zaman zaman grubun şarkılarında Flüt içerdiği biliniyordu. Aslında, Peter Gabriel bir yan flüt çalar olarak müziğe başladı. Hhatta Cat Steven’ın Island Records etiketindeki ilk albümü Mona Bone Jakon’da Flüt çaldı. Performansının inanılmaz enerjisine ve flütün yoğunluğuna rağmen, Peter Gabriel 1975’te Genesis’ten ayrıldı. Yazılı bir açıklamada, müzik endüstrisinde hayal kırıklığına uğradığını ve ailesiyle uzun süre vakit geçirmek istediğini iddia etti. 

Traffic

Grup sık sık, şarkıcı/söz yazarı/klavyeci/gitarist Steve Winwood için geçici bir araç olarak düşünülüyor olmasına rağmen, Traffic 1960’ların sonu ve 70’lerin başında rock müzik sahnesi ile kendi rotasını takip eden başarılı bir grup oldu. 1967 yılında kurulan ve Fame Rock and Roll Hall içinde kendine yer bulan grup 2004 yılında,  psychedelic rock grubu olarak yoluna devam etti ve sonunda sıradışı rock enstrümanları kullanarak kendi sesini çeşitlendirilmiş bir havaya soktu. Elektro gitarların rock’ı yönettiği bir zamanda, trafik Winwood’un organını ve Chris Wood’un, özellikle de flütün çaldığı nefesli çalgıların çeşitliliğini vurguladı.

The Moody Blues

M&B Brewery adlı bir bira fabrikasından onay alabilecekleri varsayımı altında adlandırılan Moody Blues, İngiliz İstilasının en iyi R&B tabanlı kombinasyonlarından biri olarak başladı. Onların flütçüsü Ray Thomas, kusursuz müzisyenliği ve Flüt çalma becerileri nedeniyle şüphesiz “Flüt” takma adı verildiğini hesaba katmak için inanılmaz bir güçtü. Ray Thomas’ın flütü ilk albümlerinde mevcut olmasına rağmen, ikinci albümlerine kadar enstrüman çok daha özellikli hale geldi, çünkü Moody Blues müziği farklı psychedelic etkiler içermeye başladı.

Camel

Genel olarak, bugüne kadar 14 orijinal stüdyo albümü üreten İngiltere’den 1970’lerin prog-rock kıyafeti olan Camel hakkında çok fazla şey duymuyorsunuz. Ancak, bu listeye dahil edilmeye değerler çünkü grupta iki tane flüt çalan müzisyen var. Flütçüleri Andrew Latimer ve Mel Collins genellikle farklı şarkılarda Flüt çalarlar ve çoğu zaman gitar, saksafon veya klavyeye yapışırlar, her ikisi de “Rhyader/Rhyader goes to Town” da Flüt çalarlar. Kuruluşundan bu yana, Camel 1980’lerde ortaya çıkan neo-ilerici alt türün temel etkilerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Heart

Sadece flütün zahmetsizce havalı görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Rock müziğinin kalbi için bilinen cesarette bunun için bir yer açabilir. Grubun varlığı boyunca üç ana kadroya sahip olmasına rağmen, kadro her zaman Ann Wilson ve kız kardeşi Nancy’den oluşuyordu. 2013 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e dahil olan Heart, tarihin en dayanıklı hard rock gruplarından biridir.