Yan flüt kursu İzmir olarak bu yazımızda son dönemlerde oldukça popüler olan yan flüt hakkında birkaç bilgi paylaşacağız. Bu yazımızın içeriğinde ;

 • Yan flüt nasıl tutulur
 • Yan flüt dil tekniği
 • Yan flüt dudak tekniği
 • Yan flüt çalmak zor mu sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Yan Flüt Tutuş ve Duruş Pozisyonu

 • Her enstrüman eğitiminde ilk olarak o enstrümanın tutuş ve enstrüman çalımında duruş pozisyonları gösterilmektedir. Uzaktan bakıldığında gayet ince bir teferruat gibi gözükse de bu pozisyonlar enstrüman çalımı için son derece önemli bir yer teşkil etmektedir.
 • Zira bir enstrümanı doğru tutmadan o enstrümanı doğru çalmanın mümkün değildir. Hele ki enstrümanı yanlış tutmaya alışarak eğitime devam ettiğiniz takdirde eğitim ileri ki seviyelerde sizin için oldukça zor ve çetrefilli olacaktır.

yan-flüt-nasıl-tutulurDışarıdan bakıldığında yan flüt çalmaktaki tek sorun yan flüt üfleme tekniği olduğunu düşünülmekte ve bir yerden destek almadan kendi başına öğrenmeye kalkıldığından direk üflemeye çalışıldığı bilinmektedir. Ancak bu son derece yanlış bir tutumdur. Doğru üflemeyi yakalamak için birkaç önemli unsuru eksiksiz kavramanız gerekmektedir. Bunların başında ise doğru tutuş ve duruş gelmektedir. Doğru tutuş sizi doğru üflemeye götürecektir.

Başlangıç seviyesi alıştırmaları bünyesinde olan tutuş ve duruş atlanılarak ve eksik yapıldığı taktirde ileri ki seviyeler sizin için önemli bir tehdit oluşturacaktır. Hatta sizin ilerlemenizi engelleyecek ve enstrümandan soğutacak tehlikeli bir tehdit. Bu nedenle eksiksiz yani tam anlamıyla doğru yapmaya özen gösteriniz.

Yan Flüt Çalarken Nasıl Durmalı ?

 • Yan flüt üfleme tekniği

  Yan flüt üfleme tekniği

  Yan flüt çalarken vücudunuzun hiçbir bölgesinde kasılma oluşmamalıdır. Rahat nefes alacak bir şekilde dik ve sakin durmalısınız. Dengeyi bacaklardan sağlamalısınız bunun için bacaklarınız omuz genişliğinde açık yere tabanınız yere tam anlamıyla basmış şekilde olmalıdır.

 • Kesinlikle vücut kambur durmamalıdır. Dik durulmalıdır. Eğer oturarak çalmak isterseniz ise yaslanmadan, taburenin en ucuna oturarak gövdede dik bir duruş sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde diyaframınızı doğru kullanabilirsiniz. Ancak eğitiminizin özellikle başlarında ayakta çalmaya özen gösteriniz.
 • Yan flütü ilk elimizi aldığımızda sol elimiz yukarıda sağ elimiz aşağıda olmalıdır. Flüt çalmayı isteyen kişi öncelikli olarak baş parmağını kullanmadığını sanmaktadır ancak en kritik parmak baş parmaktır. Enstrümanın dengesini sağlama görevini yüklenmiştir ve baş parmak bu görevi yerine getiremezse vücut kasılacak ve çalmak zor olacaktır.

Yüzünüzde sol dirseğinize dönük şekilde olmalıdır. Perdelere dik bir basış sağlamak için parmaklarınızda kasılma olmamalıdır. Bunun parmaklarınız serbest ( Zira baş parmak görevde ) olmalıdır kesinlikle bükülmeden perdelere ulaşmalıdır.

Ayrıca yan flüt kursumuz eğitmenlerinin yan flüt kursu dahilinde hazırladığı videoya da aşağıdan ulaşabilirsiniz.