Yan flüt çalmaya başlarken ilk adım tabi ki yan flüdün tutuluşudur.

Yan flüdü doğru tutmadan, doğru ses çıkartmak çok zor hatta imkansız, bu yüzden yan flütle ilgili bilmemiz gereken ilk şey yan flüdün nasıl tutulması gerektiği. Videoda yan flüdün tutuluşuyla ilgili önemli ipuçları mevcut.

Yan flüt çalma işleminde en etkili üfleme biçimi; flütün ağza yerleştirilme biçimi ile doğru orantılıdır. Çünkü dengenin kurulması ve ellerin rahat hareketliliğini sağlayan sebeptir nasıl tutulduğu konusu.

Yüzey olarak sağ elimizin altta kaldığı çalma yönteminde, dengeyi sağlayan başparmağımızdır ve arka konumda olan mandalların himayesinde etkili olmaktadır. Sağ elinizle verdiğiniz destek sayesinde; çalgı aletini çok fazla ağzınıza itmek durumu ortadan kalmaktadır. Tutuş bakımından en gereklilik durumu da yere paralel şekilden biraz uzakta olması ile ağırlığını en basit şekilde kontrol altına almaktır.

Çok ezgili çalma aletlerinin en başında olan yan flüt ile çalamayacağımız şey yoktur.

Sadece öğrenilmesi biraz zaman alan dersleri boyunca, parmak kasılmalarını önlenmek amacıyla yapılan egzersizlerle ve anlatılan bu doğru tutuş teknikleriyle yan flüt çalma işi sizin için çok zevkli olacaktır.

Yan Flüt Kursu