Yan flüt çalarken pek çok egzersiz ve alıştırma öğrenir, pek çok etütü tekrar tekrar üfleriz. Ancak bir enstrümana hakim olmak bunlarla sınırlı değildir. Gerektiğinden o enstrümanın bakımlarını yapabilmek de son derece önemlidir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için yan flüt pedleri nasıl değiştirilir sorusunu cevapladık. Eğer siz de yan flüt çalarken başınıza gelebilecek ufak aksaklıkları kendi başınıza giderebilmek ya da flüt bakımlarınızı yapabilmek istiyorsanız aşağıda adım adım anlattığımız yan flütün pedlerinin nasıl değiştirildiği sorusunun cevabını okumaya devam edin. 

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Yan Flütünüzü Sökün

Yan flüt pedlerini değiştirirken yapacağınız ilk şey flütünüzü sökmek olmalıdır. Flütünüzü sağlıklı bir şekilde sökmek için de aşağıdaki ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. 

  • Tornavida
  • Düz burun pense
  • Bahar kanca aracı*
  • Naylon ped pense*
  • Yangın güvenliği ekipmanları
  • Ped prick veya iğne
  • Yedek Flüt pedleri
  • Gerekirse yapıştırıcı

Flütün geri kalanından aşağı inmeden önce tril tuşlarını kaldırarak başlayın. Anahtarları, çıkardığınız sırayla yumuşak, temiz bir havluya hafifçe koyduğunuzdan emin olun. Burada önemli olan nokta flütü sökerken parçaların sırasını karıştırmamaktır. Eğer bu konuda kendinizden emin değilseniz video çekmek ya da parçaları tek tek fotoğraflamak verimli olabilir. 

Flüt Pedlerini Çıkarın Ve Ölçün

Artık tuşlar çıkarıldı ve pedlere kolay erişiminiz var, tüm flüt pedlerini dikkatlice çıkarın. Flüt pedleriniz yapıştırılmışsa, işlemin bu adımı tutkalı eritmek için biraz ısı gerektirecektir. Neyse ki, çoğu flüt pedleri vidalarla tutulur, böylece ısıyı tamamen kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Eski flüt pedleri çıkarıldıktan sonra, bunları yeni flüt pedleri seti ile ölçün ve karşılaştırın. Bu adımı mümkün olduğunca etkili hale getirmek için, bunları ayrı ayrı ölçün ve karşılaştırın ve her anahtarla bir test uyumu yapın. Flüt pedi rahatça oturmuyorsa veya flüt pedini zorlamak zorunda kalırsanız, sağduyu size daha küçük çaplı bir flüt pedine ihtiyacınız olduğunu söylemelidir. Benzer şekilde, flüt pedi çok gevşekse, daha büyük çaplı bir flüt pedine ihtiyacınız olacaktır.

Teni Flüt Pedlerini Takın

Her bir tuşu yeni flüt pedi ile yeniden takarak enstrümanı yavaşça yukarı doğru hareket ettirin. Bu aynı zamanda her bir anahtarın pivot noktalarını flüt anahtar yağı ile yağlamak ve flüt anahtar yüksekliğinizi bir flüt anahtar yükseklik göstergesi ile kontrol etmek için harika bir zamandır. Ayarlamalar bir flüt anahtar tesviye aracı ile yapılabilir. Flütünüz yeni flüt pedleri takmadan önce iyi durumda ise, taktıktan sonraki anda çok az bir ayar yapılması gerekecektir.