Yan flüt ile tam, güzel bir ses elde etmek, hava basıncınız, hava yönünüz, dudaklarınızın ve ağız boşluğunuzun kullanımı, duruş ve daha fazlası gibi birçok farklı değişken arasında belirli bir denge gerektirir. Bu dengenin büyük bir kısmı, embouchure deliğinizi yani havayı üflediğiniz başlığın deliği kullanma şeklinizle de belirlenir.

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda, yan flüt çalarken en önemli noktalardan biri olan embouchure deliğini nasıl kullanmamız gerektiği sorusunun cevabını anlatacağız.

Eğer siz de yan flüt çalmaya yeni başladıysanız, ya da bir süredir yan flüt çalıyor ve tekniğinizi daha da geliştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğru Pozisyonu Bulmak 

Yan flüt çalarken doğru ve temiz bir ses almanın en önemli noktalarından biri de dudağınız ve embouchure deliği arasında doğru konumu bulmanızdır. 

Bu konuda size yardımcı olmak için bir uygulama önereceğiniz. Denemenizi istediğimiz ilk şey, dudaklarınızın baş ekleminin dudak plakasındaki konumu.

Bu deney için yapmanız gereken tek şey havayı üflemek, yan flütünüzü alt dudağınıza gerçekten oldukça yükseğe yerleştirmek. Bu yerleşim yerinde tabi ki iyi ses çıkarmayacak ve çok rahat olmayacak.

Şimdi deliği yavaşça sağa ve sola kaydırın ve yanlara doğru kaydırırken oluğu hafifçe indirin. Bu, dudaklardaki yan flüt pozisyonunu çok küçük adımlarla değiştirmenize izin vermelidir, böylece ses farklılıklarını duyabilir ve her seferinde yeni pozisyonu fark edebilirsiniz. Bunu yapmaya devam edin ve flütün zaten çok düşük olduğu noktaya ulaşın ve tonunuzu tekrar kaybetmeye başlayın. Sonra geri dönün ve sesinizin zengin ve dolu olduğunu hissettiğiniz bir noktaya ulaşana kadar flütü yukarı doğru kaydırın. Bu, baş ekleminizin ideal pozisyonunun nerede olduğunu bulmanızı sağlamalıdır.

Doğru Açıyı Bulmak

Yan flüt çalarken, dudağınız ve embouchure deliği arasındaki doğru pozisyonu bulduktan sonra yapmanız gereken diğer önemli şey başınızın doğru açısını bulmaktır. 

Bu nedenle doğru pozisyonu bulduktan sonra başka bir değişkenle denemenin zamanı geldi demektir. Baş ekleminin dudaklara göre açısı.

Bu sefer, flütü sizin için en iyi şekilde çalışmak için bulduğunuz konuma yerleştirin. Daha sonra flütü çok fazla yuvarlayın ve hava üfleyin. Sonra yavaş yavaş size doğru yan flütü çevirin. Yuvarlanmaya devam edin ve yuvarlanırken ton ve odak değişikliklerinin farkında olmaya çalışın. Sesten memnun olduğunuzda durmayın. O andan itibaren ses kalitenizi kaybetmeye başladığınız noktanın nerede olduğunu keşfetmek için yuvarlanmaya devam edin. Ardından, tonunuzun en iyi olduğu yere geri dönün.

Tabii ki, ton kaliteniz hala diğer değişkenlerden etkileniyor ve embouchure deliğinizin ne kadar açık veya kapalı olması kaçınılmaz olarak hava basıncına ve dudak kullanımına bağlı olarak farklılık gösteriyordur. Örneğin, ‘gülümseme embouchure‘ ile çalmaya eğilimliyseniz, flütünüzün oldukça fazla dönmesi muhtemeldir. Çünkü dudaklarınız geri çekilir. Bunu hemen flütü çevirerek telafi edersiniz. Yeterli hava basıncı kullanmıyorsanız, embouchure deliğini gerekenden çok daha fazla örtmeniz muhtemeldir, çünkü deliği kapatarak hava eksikliğini telafi edersiniz –ama aslında sesinizi boğarsınız.

Bu nedenle, bu deneyleri mümkün olan en iyi şekilde yapabilmek için yeterli hava basıncı kullandığınızdan emin olmanız gerekir.