Yan flüt çalmayı öğrenmek için ihtiyacınız olan şeylerin başında doğru bir duruş, doğru bir flüt tutuş ve doğru tekniklerle ilerlemek gelir… Fakat bütün bunların başında ihtiyacınız olan şey bir yan flüte sahip olmaktır. 

Bu sizin flüt çalmaya ilk başladığınız zaman vermeniz gereken bir karar olduğu için, ilk içgüdünüz mevcut en ucuz enstrümanı satın almak olabilir. Bununla birlikte, bu plan geri tepebilir ve gereksiz strese neden olabilir. Daha kaliteli bir Flüt, daha fazla netlik, daha iyi tonlama ve daha kolay oynanabilirlik sunar. Yapmanız gereken tek şey, hangi flütün müzik ihtiyaçlarınıza uygun olacağını belirlemektir. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda öğrenci, orta seviye ve profesyonel yan flütler arasındaki farkları size anlatmaya karar verdik. Yeni bir yan flüt alırken ihtiyacınız olan bu bilgi sizin için işi kolaylaştırıcı olacaktır. 

Hazır mısınız, o halde başlayalım…

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Öğrenci Veya Acemi Yan Flütler

Tipik olarak gümüş kaplama plato tuşları ile nikelden yapılmış olan öğrenci flütleri, özellikle ilk kez flütü ele alacak kişiler ve çocuklar için tasarlanmıştır. Çocukların anatomik yapısına uygun olan baş ve tuş kısımları ile kolay tutulabilir ve bir yandan kolay çalınabilir flütlerdir. 

Orta Seviye Yan Flütler

Öğrenci veya acemi modellerin üzerinde bir adım olan orta seviye yan flütler, temellere hakim olan ve yeni bir seviyeye çıkmak için hazır olan müzisyenlere hitap ediyor.

Bu orta seviye yan flüt, sesinize zengin bir ton ve doku getiren sağlam bir gümüş başlık ve gümüş kaplama gövdeye sahiptir. Genellikle bir B footjoint vardır üzerinde, ve hemen hemen her zaman bir Fransız veya açık delik anahtar tasarıma sahiptir.

Profesyonel Yan Flütler

“Profesyonel ” etiketli bir yan flüt, başlangıç veya orta seviye modelden daha yüksek bir fiyata sahip olacaktır. Orta ve profesyonel oluklar arasındaki temel farklar şunlardır; üretimde en kaliteli metallerin kullanımı, lehimli veya çizilmiş ton delikleri seçeneği ve yaylarda, sivri anahtar kollarında geliştirilmiş hassasiyet.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra, tabi ki yeni bir yan flüt alırken dikkat etmeniz gereken şey bütçenizi ayarlamak olmalıdır. Çünkü bir yan flüt ile birlikte taşıma çantası, temizlik malzemeleri gibi ihtiyaçlarınız da olacaktır. Bu nedenle iyi bir düşünce alacağınız flütün sizi motive etmesi ve ilerlemenizde yardımcı olması için son derece önemlidir.