Yan Flüt Bölümleri

Bugün sizlere yan flütü oluşturan bölümlerin ne işe yaradıkları ve isimleri konusunda İzmir yan flüt kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Yan-Flüt-Bölümleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Yan Flüt Bölümleri
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Yan Flüt Bölümleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Yan Flüt Bölümleri

Bildiğiniz üzere yan flüt parçalara ayrılabilen bir enstrümandır ve bu parçaların her birinin ayrı işlevi ve uygulanması gereken ayrı bir temizlik işlemi bulunmaktadır. Dilerseniz bu parçaların isimlerini ve işlevlerini tek tek yazalım.

 

1- AĞIZLIK BÖLÜMÜ : Flütteki seslerin kaynağı ağızlıktır. Sesin oluşumu bu bölümde meydana gelir. Mantar, mantar kapağı ve içine üfleyerek sesi elde ettiğimiz üfleme deliği bu bölümdedir.
2- GÖVDE BÖLÜMÜ : Flütteki notaların büyük çoğunluğunun meydana geldiği bölümdür. Bu bölümde parmaklarımızı bastığımız kapaklar yani perdeler vardır. Perdelerin hemen altında, basıldığında deliklerden hava kaçmasını önleyen, bu sayede seslerin net ve temiz çıkmasını sağlayan yumuşak dokudaki “güderi”ler vardır. Bu perdelerin sabitlendiği “baba” lar ve perdelerin doğal olarak havada kalmasını sağlayan yaylar yine bu bölümün parçalarındandır.

3- KUYRUK BÖLÜMÜ : Flütte genellikle kalın notaların oluşmasını sağlayan bölüm de denebilir. Yine bu bölümde gövde bölümünde olduğu gibi perdeler, güderiler, babalar ve yaylar vardır. Gövde ve kuyruk bölümünün ortak özelliği ağızlıktan gelen titreşimi şekillendirirler. Diğer bir değişle notalara dönüştürürler.Dediğimiz gibi yukarıdaki her parçanın, enstrümanın içerisinde ayrı bir işlevi, özelliği bulunmaktadır. Eğer bir yan flüt satın alırsanız, özellikle kutusuna koyarken dikkatli olun ve her seferinde iç kısmını temizleyin. Her parçasının ayrı mekanik bölümleri, ayrı kontrol mekanizmaları bulunmaktadır, yan flüt çalma süreciniz ilerledikçe zaten öğreneceksiniz fakat biz sizler için bu yazıyı buraya bırakalım.


Bugün sizlere yan flütü oluşturan bölümlerin ne işe yaradıkları ve isimleri konusunda İzmir yan flüt kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.