Yan flüt çalarken özellikle öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de, flütten nasıl daha yüksek ses elde edebilecekleridir. Daha sert bir üfleme tabi ki önemlidir fakat en az o ve doğru nefes kontrolü kadar önemli olan  başka şeyler de vardır. Gerçekten de, bir kişinin sesini ve dinamik aralığını geliştirmek, bir müzisyenin günlük pratiğinin bir parçasıdır. Peki, daha fazla üflemenin yanı sıra, daha büyük bir ses elde etmek için Flüt çalar olarak ne yapabiliriz?

Bugünkü yazımızda, biz de sizler için yan flütten nasıl daha yüksek bir ses alabileceğinize dair bazı püf noktaları hazırladık. Eğer siz de flütten daha kaliteli bir ses almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Yan Flütte Rezonansı Yakalamak

Rezonans, derin, dolu ve yankılanan bir sesin kalitesidir. Bir kemancı veya çellist yaylarını bir dize boyunca hareket ettirdiğinde, ses titreşimleri F deliklerinin altında bulunan rezonans odası veya gövdesi tarafından güçlendirilir.

Ancak flüt çalarlar için rezonansımız, şarkıcıların rezonanslarını buldukları yerle aynı yerden geliyor yani bedenlerimizden. Flüt ve vücudumuzun tek bir enstrüman olarak rezonansa girmesini sağlayabilirsek, aşırı üflemeden büyük ve kuvvetli tonlar üretebiliriz.

Harmonik Seslerle Çalışmak

İlk olarak, bir sesin rezonansla taşınması için, ton içindeki harmonikler veya imalar uyumlu olmalıdır. Ne kadar harmonik içerikler çalarsanız verdiğiniz ses rengini ve kuvvetini de etkiler. Bir détimbre sesi daha içi boş olan ve sadece ilk birkaç harmonik içeren bir sestir. Daha fazla üst harmonik seslerle çaldığınızda, daha koyu, daha zengin bir renkle daha fazla tını sesi elde edersiniz. Hangi renkle çalmayı seçerseniz seçin, sesin iyi yansıtılması için harmonikler uyumlu olmalıdır. Harmonikler uyum içinde olduğunda, ses gücü ve rezonansını sağlamayı çok daha kolay hale getirir.

Doğru Nefes Alın

Hiç uzun bir ses için yeterli hava aldığınızdan emin olmak için müziğinizde çift nefes aldınız mı? Sanırım hepimiz bir noktada bunu yapmışızdır. Ama bu yararlı mı? Nefes almanın bir basınç değişikliği nedeniyle üflendikten sonra otomatik bir tepki olduğunu hatırlarsak, o zaman “büyük bir nefes alarak” havaya zorlamanın aslında yararsız olduğunu fark ederiz. 

Bunun yerine, havanın içeri girmesine izin vermek için üflendikten sonra alan yaratmak daha faydalıdır. Bu aynı zamanda rezonansı da geliştirir, böylece büyük bir ses elde etmek için çok fazla hava kullanmanız gerekmez.